"Pomáhám ženám i dívkám naučit se znát, milovat a využívat ženský cyklus, menstruaci a moudrost těla, a tančit životem s lehkostí a radostí."

Příběh čtyřnásobné mámy

aneb cesta do hlubin ženského těla i duše

Jsem certifikovaná lektorka projektu Cyklická žena®, nadšená tanečnice a hlavně šťastná máma čtyř dětí narozených během čtyř let. Pomáhám ženám i dívkám naučit se rozumět svému tělu a jeho proměnlivým potřebám, zamilovat si svou menstruaci, využívat darů a schopností, které ženě přináší její cyklická podstata, a tančit životem s lehkostí a radostí.

Cykličnost do mého života vnáší pocit radosti, klidu, vnitřní síly, svobody a důvěry v sebe i okolní svět. Díky cykličnosti se učím být laskavější sama k sobě i ke svému okolí, a jsem schopná lépe směřovat a využívat svou aktuální energii a schopnosti. Cykličnost mne také učí přijímat samu sebe se vším všudy, život se vším, co přináší, a vidět ve všem a ve všech to krásné.

Ze všeho nejvíc mne baví jen tak s dětmi bloumat po horách, lesích a v polích, poznávat sebe sama a propojovat se s přírodou, okolím i vesmírem. Kromě své rodiny a svobody jsem také vděčná za to, že jsem se konečně po mnoha letech začala věnovat práci, která mne naplňuje a ve které vidím obrovský smysl.

S nadšením proto šířím cykličnost skrze články, knihy, živé semináře i online kurzy mezi ženy, děti i dospívající dívky. Také s radostí sdílím své zkušenosti se svobodnou menstruací, kterou už mnoho let praktikuji, a občas vedu taneční semináře, které lidem pomáhají načerpat novou energii, vyčistit hlavu a vrátit se skrze tanec zpátky k sobě.

Všechny tyto poklady jsem ale objevila až na dně, kam jsem se během mateřství párkrát propadla.

A bylo to právě mateřství, které mi pomohlo vrátit se zpátky k sobě…

Jako malá jsem měla naprosto jasno, co mě baví a co chci dělat: poslouchám, jak mi táta hraje na piano, a tančím. Snažím se ztvárnit pohybem ty krásné tóny a přidat do toho své momentální pocity.

Postupně na to ale zapomínám a zasypávám vším tím co se má a nemá dělat, co se ode mne očekává, jak se mám či nemám chovat. Poslouchám rodiče, kamarádky, učitele, a přestávám poslouchat sama sebe. Vystuduju školu, kterou jsem nikdy studovat nechtěla, a věnuji se tématu, které se mého srdce dotýká jen vzdáleně.

Zlom nastane až se vstupem do zcela nového světa: světa mateřství. Děti mi pomůžou rozpomenout se na to, kdo jsem, a dodají odvahu jít si za svými sny. Díky dětem se vracím opět domů: sama k sobě, ke svému srdci, k tanci a k práci, která mne naplňuje. Ten návrat byl ale občas dost bolestný...

Když byly čtvrtému dítěti tři měsíce, byla jsem u konce sil, fyzických i psychických. Měla jsem pocit, že bych potřebovala tak týden v kuse spát a dva roky prázdnin. Přežívala jsem ze dne na den a nemohla se dočkat, až toto náročné období přejde. Ze všeho nejvíc jsem se bála sama sebe, že v tom totálním vyčerpání ublížím svým nejbližším. 

A jednoho dne jsem si řekla, že nebudu čekat, až se tak fakt stane,

a odrazila jsem se ode dna.

Začalo to tím, že jsem sama sobě přiznala, jak na tom jsem, a své pocity jsem svěřila deníku. Těch pár řádků na papíru mi přineslo obrovskou úlevu a přijetí mého současného stavu byl první krok ke změně, po němž následovala řada dalších.

Svěřila jsem se se svými pocity kamarádce a později jsem je pojmenovala i v bezpečí ženského kruhu. Naučila jsem se, jak je toto sdílení nesmírně léčivé, a to nejen pro mě, ale i pro ostatní. A tak v tom pokračuji a sdílím své příběhy a současně moc ráda poslouchám příběhy ostatních.

Také jsem se vrátila do dětství, kdy jsem všechny svoje pocity ztvárňovala pohybem a tancem. Vymyslela jsem si jednoduchý tanec na uvolnění emocí a všechno to ze sebe vytančila, vykřičela a vydupala. Nejprve jsem tento tanec tančila sama doma, později pak i s dalšími ženami na svých tanečních i cyklických kurzech.

A pak objevím kouzlo ženské cykličnosti.

S narozením čtvrtého dítěte začnu velmi silně vnímat energie a jejich cyklické opakování v životě svém i okolním. Dostává se mi do ruky kniha Návod na ženy, kde se dočtu, že je zcela přirozené zažívat výkyvy a necítit se každý den stejně. Spadne mi kámen ze srdce: takže nejsem labilní ani divná, když se každý den a občas každou chvíli cítím úplně jinak?

Od té doby se intenzivně věnuji pozorování cyklu svého i ostatních cyklů kolem sebe. Projdu ročním výcvikem u Dany-Sofie Šlancarové a stávám se certifikovanou lektorkou projektu Cyklická žena®.

V roce 2019 se zúčastním třídenního kurzu s Mirandou Gray, autorkou knihy Cyklická žena, a jsem iniciována jako Měsíční Matka (Moon Mother®).

Začínám chápat, že v oné proměnlivosti se skrývá obrovská krása, síla a svoboda. Objevuji dary temnoty, pasivity a umění jen tak být. Učím se vnímat svou pravou hodnotu, odpouštím sobě i okolí, a krůček po krůčku se začínám milovat a přijímat se vším všudy. Už se sama sebe nebojím. Jsem si vědoma své vnitřní síly a naučila jsem se ji využívat způsobem, který život neničí, ale dává.

Také se mi daří stále víc ladit na své tělo, objevovat jeho krásu a sílu. Během tří let odložím veškeré menstruační pomůcky a dnes si užívám svobody volné menstruace. Absolvuji kurzy fyziopilates, hormonální jógové terapie a tajemství pánevního dna, a vědomý pohyb je mou každodenní praxí, která zachraňuje moje fyzické a duševní zdraví, dodává mi energii i chuť do života.

Své zkušenosti s tématy světlého i temného ženství pak s nadšením předávám dospělým ženám i dívkám skrze:

  • E-book Cyklická máma: nauč se respektovat své proměnlivé potřeby a využívat své zesílené schopnosti, kde ženám pomáhám objevit, jak mít harmonický domov i šťastné tělo po celý měsíc a užívat si života i mateřství po celý měsíc.
  • Prožitkový seminář pro děti i dospívající Rozkvétající žena aneb hravě a zdravě o menstruaci a ženském cyklu, kdy seznamuji dívky od 7 let interaktivní formou v prostředí školy, zájmových kroužků nebo rodinných center s tématy menstruace, dospívání a ženského cyklu.
  • Celodenní kurz 4 tváře ženy aneb jak si užívat a využívat svých proměn, kdy společně v ženském kruhu objevujeme ženskou cyklickou podstatu a hýčkáme všechny smysly i naši ženskou duši.
  • A skrze svůj blog, kde sdílím své příběhy a postřehy ze světa ženské cykličnosti, mateřství a vědomého pohybu.

Zvu vás na cestu za objevováním ženského těla i duše, kdy se pomocí vědomého pohybu a respektování ženské cyklické povahy dostaneme postupně samy k sobě, do svého středu, a začneme si užívat života s lehkostí a radostí. I třeba s kupou ratolestí.

Bude mi velkou ctí vás na této cestě provázet!

S láskou, Katka Marešová