Jak mi tanec zachránil život

Příběh o stínech mateřství. O tom, jak jsem se ocitla na dně a co mi pomohlo se z něho zvednout. A na konci příběhu dárek pro tebe, který ti pomůže ustát jakkoli silné emoce a naučit se je vyjadřovat bezpečným, nezraňujícím způsobem.

Když bylo mým čtyřem dětem ¼ roku, 1 a ¾ roku, 2 a ¾ roku a 4 a ¼ roku, byla jsem u konce sil. Fyzických i psychických. Přežívala jsem ze dne na den a nemohla se dočkat, až toto náročné období přejde. Až se konečně pořádně vyspím, v klidu najím a budu se moct pohybovat volně, neověšená dětmi, kočárky, ani odrážedly.

Bylo to období mého největšího mateřského i životního temna, kdy jsem se setkala se svými nejtemnějšími stíny. Občas jsem v záchvatech zuřivosti s dětmi cloumala nebo je přitlačila k zemi a řvala, ať už jsou zticha.

Někdy jsem měla sto chutí do dětí nebo do manžela kopat. A tyto pocity ve mně vyvolávaly obrovskou hrůzu. Bylo to období, kdy jsem se ze všeho nejvíc bála sama sebe: „Co když se jednou neudržím a dětem skutečně ublížím? Neměla bych se nechat radši zavřít do blázince?

Ale pak jsem se rozhodla tomu postavit jinak. Ne jako oběť své současné situace a z ní pramenících emocí, ale jako tvůrce svého života. Vykročila jsem na cestu za přijetím, především sama sebe. I se všemi svými pocity. Rozhodla jsem se své stíny prosvětlit. Ne až budou děti větší. Ne až budu mít čas chodit na terapie. Ne až ta časovaná bomba vybuchne. Ale tady a teď.

Vrátila jsem se do dětství, kdy jsem všechny svoje pocity vyjadřovala skrze tanec a nechávala je spolu s tancem z těla odplynout. Vytvořila jsem si jednoduchý tanec na uvolnění emocí. A tak jsem dupala, bouchala, křičela, třásla se.

Zpočátku se tanec odehrával v mojí hlavě. Byla jsem tak fyzicky vyčerpaná, že jsem jen ležela v posteli, se zavřenýma očima, sluchátky v uších, a tančila v duchu.  A už tato představa mi přinesla obrovskou úlevu. Když jsem nabrala víc fyzických sil, začala jsem tančit doopravdy. V kuchyni, v obýváku, v dětském pokojíčku. S dětmi, při vaření, při uklízení, při Večerníčku.

A díky jednomu tanci a 5 minutám denně se mi začaly vracet fyzické i psychické síly. Ale hlavně radost a chuť do života. A já si začala svého mateřství a života opět užívat. Tehdy vznikl nápad začít natáčet

Krátká taneční videa, která by lidem pomáhala cítit se opět dobře ve svém těle a užívat si svého života, ať už cokoli. Sestavy, které by si mohl člověk zatančit kdykoli a kdekoli.

S minimem prostoru, pomůcek, času či předchozích zkušeností. Doma s dětmi, v kanceláři před počítačem, v autobuse, při čekání ve frontě.

Začala jsem používat tanec jako terapeutický a komunikační prostředek, způsob sebevyjádření, sdílení i meditace. Zanechala jsem za sebou dlouhá léta vtloukaný ideál propnutých špiček, nohou zvednutých k uchu a 5násobných piruet, a začala vymýšlet

Jednoduché sestavy základních pohybů zaměřené na zpracování emocí

Vyjádření energie a emocí čtyř fází ženského cyklu při rozhovoru v Duši K

Z původní myšlenky točit krátká taneční videa vznikl celý online kurz:

  • díky kterému se zbavíš bolesti zad i přebytečných kil,
  • zdravě posílíš celé tělo a příjemně jej protáhneš,
  • uvolníš nahromaděné napětí, stres a emoce,
  • rozproudíš v těle novou energii,
  • probudíš v sobě radost a chuť do života.

A tak tě srdečně zvu, abys spolu se mnou roztančila své tělo i dny!

A pojď začít hned teď 🙂

Stáhni si ZDARMA video lekci Královnou svých emocí, kde najdeš jednu lekci z online kurzu Roztanči svůj den. Cílem lekce je uvolnit veškeré emoce, které momentálně pociťuješ. Ať je to vztek, frustrace, smutek nebo i radost, nadšení atd.

Zaposlouchej se do tónů písně a nech se vést vlastním srdcem a tělem. Vše je dovoleno. Můžeš dupat, křičet, kopat, tleskat, třást se, skákat, běhat, cokoli. A během tance nebo po jeho skončení se obejmi a pohlaď. Neboť jsi v pořádku. Všechno, co teď pociťuješ, je v pořádku ♥

Stáhni si ZDARMA video lekci Královnou svých emocí! 

10minutové taneční video, díky kterému se naučíš projevovat své emoce volně, bezpečným a nezraňujícím způsobem skrze své tělo a staneš se tak KRÁLOVNOU SVÝCH EMOCÍ ♥

A já ti z celého srdce přeji, abys tančila svým životem s lehkostí a radostí!

S láskou a pokorou, Katka

Katka Marešová
Jsem certifikovaná lektorka projektu Cyklická žena®, nadšená tanečnice a šťastná máma čtyř dětí. Pomáhám ženám i dívkám naučit se rozumět svému tělu a jeho proměnlivým potřebám, zamilovat si svou menstruaci, a využívat darů a schopností, které ženě přináší její cyklická podstata. Pořádám cyklické kurzy pro dospělé 4 tváře ženy i prožitkové semináře pro děti a dospívající Rozkvétající žena: Hravě a zdravě o menstruaci a ženské proměnlivosti. Jsem autorkou praktického e-booku Cyklická máma: nauč se respektovat své proměnlivé potřeby a využívat své zesílené schopnosti. Více o mně se dočtete zde>>. Kontaktovat mne můžete na katka@katkamaresova.cz. Můžeme se také potkávat v uzavřené FB skupině Cyklická máma
  • Chceš se cítit ve svém těle skvěle po celý měsíc?
  • Chceš mít doma pohodu po celý měsíc?

Pak právě pro tebe jsem napsala:

12 tipů, jak být doma v pohodě po celý měsíc