Jak mi tanec zachránil život

Příběh o stínech mateřství. O tom, jak jsem se ocitla na dně a co mi pomohlo se z něho zvednout. A na konci příběhu dárek pro tebe, který ti pomůže ustát jakkoli silné emoce a naučit se je vyjadřovat bezpečným, nezraňujícím způsobem.

Když bylo mým čtyřem dětem ¼ roku, 1 a ¾ roku, 2 a ¾ roku a 4 a ¼ roku, byla jsem u konce sil. Fyzických i psychických. Přežívala jsem ze dne na den a nemohla se dočkat, až toto náročné období přejde. Až se konečně pořádně vyspím, v klidu najím a budu se moct pohybovat volně, neověšená dětmi, kočárky, ani odrážedly.

Bylo to období mého největšího mateřského i životního temna, kdy jsem se setkala se svými nejtemnějšími stíny. Občas jsem v záchvatech zuřivosti s dětmi cloumala nebo je přitlačila k zemi a řvala, ať už jsou zticha.

Někdy jsem měla sto chutí do dětí nebo do manžela kopat. A tyto pocity ve mně vyvolávaly obrovskou hrůzu. Bylo to období, kdy jsem se ze všeho nejvíc bála sama sebe: „Co když se jednou neudržím a dětem skutečně ublížím? Neměla bych se nechat radši zavřít do blázince?

Ale pak jsem se rozhodla tomu postavit jinak. Ne jako oběť své současné situace a z ní pramenících emocí, ale jako tvůrce svého života. Vykročila jsem na cestu za přijetím, především sama sebe. I se všemi svými pocity. Rozhodla jsem se své stíny prosvětlit. Ne až budou děti větší. Ne až budu mít čas chodit na terapie. Ne až ta časovaná bomba vybuchne. Ale tady a teď.

Vrátila jsem se do dětství, kdy jsem všechny svoje pocity vyjadřovala skrze tanec a nechávala je spolu s tancem z těla odplynout. Vytvořila jsem si jednoduchý tanec na uvolnění emocí. A tak jsem dupala, bouchala, křičela, třásla se.

Zpočátku se tanec odehrával v mojí hlavě. Byla jsem tak fyzicky vyčerpaná, že jsem jen ležela v posteli, se zavřenýma očima, sluchátky v uších, a tančila v duchu.  A už tato představa mi přinesla obrovskou úlevu. Když jsem nabrala víc fyzických sil, začala jsem tančit doopravdy. V kuchyni, v obýváku, v dětském pokojíčku. S dětmi, při vaření, při uklízení, při Večerníčku.

A díky jednomu tanci a 5 minutám denně se mi začaly vracet fyzické i psychické síly. Ale hlavně radost a chuť do života. A já si začala svého mateřství a života opět užívat. Tehdy vznikl nápad začít natáčet

Krátká taneční videa, která by lidem pomáhala cítit se opět dobře ve svém těle a užívat si svého života, ať už cokoli. Sestavy, které by si mohl člověk zatančit kdykoli a kdekoli.

S minimem prostoru, pomůcek, času či předchozích zkušeností. Doma s dětmi, v kanceláři před počítačem, v autobuse, při čekání ve frontě.

Začala jsem používat tanec jako terapeutický a komunikační prostředek, způsob sebevyjádření, sdílení i meditace. Zanechala jsem za sebou dlouhá léta vtloukaný ideál propnutých špiček, nohou zvednutých k uchu a 5násobných piruet, a začala vymýšlet

Jednoduché sestavy základních pohybů zaměřené na zpracování emocí

Vyjádření energie a emocí čtyř fází ženského cyklu při rozhovoru v Duši K

Z původní myšlenky točit krátká taneční videa vznikl celý online kurz:

 • díky kterému se zbavíš bolesti zad i přebytečných kil,
 • zdravě posílíš celé tělo a příjemně jej protáhneš,
 • uvolníš nahromaděné napětí, stres a emoce,
 • rozproudíš v těle novou energii,
 • probudíš v sobě radost a chuť do života.

A tak tě srdečně zvu, abys spolu se mnou roztančila své tělo i dny!

A pojď začít hned teď 🙂

Pusť si následující úryvek z online kurzu Roztanči svůj den, jehož brány se již brzy otevřou. Sestavu, kterou jsem nazvala Tanec emocí, protože cílem tohoto videa je uvolnit veškeré emoce, které momentálně pociťuješ. Ať je to vztek, frustrace, smutek nebo i radost, nadšení atd.

Je to právě tato sestava, kterou jsem vymyslela před sedmi lety, když jsem vyčerpaná a vystrašená ležela na podlaze v ložnici. Tehdy jsem tančila jiným způsobem než dnes a vkládala do toho jiné pocity. I ty to můžeš prožívat jinak, než uvidíš ve videu.

Zaposlouchej se do hlasu skvělé Mercedes Sosa a nech se vést vlastním srdcem a tělem. Vše je dovoleno. Můžeš dupat, křičet, kopat, tleskat, třást se, skákat, běhat, cokoli. A během tance nebo po jeho skončení se obejmi a pohlaď. Neboť jsi v pořádku. Všechno, co teď pociťuješ, je v pořádku ♥

Vracej se k tomuto tanci a pozoruj, jak to budeš pokaždé tančit v jiné energii, s jinou emocí, s jinou náladou. Jednou písní i jedním pohybem se dá vyjádřit tisíce pocitů ♥ A já ti z celého srdce přeji, abys tančila svým životem s lehkostí a radostí!

S láskou a pokorou, Katka

A pokud máš chuť jít hlouběji, stáhni si ZDARMA

video lekci Královnou svých emocí! 

10minutové taneční video, díky kterému se naučíš projevovat své emoce volně, bezpečným a nezraňujícím způsobem skrze své tělo a staneš se tak KRÁLOVNOU SVÝCH EMOCÍ ♥

Jsem certifikovaná lektorka projektu Cyklická žena®, nadšená tanečnice a šťastná máma čtyř dětí. Pomáhám ženám i dívkám naučit se rozumět svému tělu a jeho proměnlivým potřebám, zamilovat si svou menstruaci, a využívat darů a schopností, které ženě přináší její cyklická podstata. Pořádám cyklické kurzy pro dospělé 4 tváře ženy i prožitkové semináře pro děti a dospívající Rozkvétající žena: Hravě a zdravě o menstruaci a ženské proměnlivosti. Jsem autorkou praktického e-booku Cyklická máma: nauč se respektovat své proměnlivé potřeby a využívat své zesílené schopnosti. Více o mně se dočtete zde>>. Kontaktovat mne můžete na katka@katkamaresova.cz. Můžeme se také potkávat v uzavřené FB skupině Cyklická máma
 • E-book 12 tipů, jak být doma v pohodě po celý měsíc

  Poznej svůj cyklus a získej ZDARMA klíč ke spokojenému mateřství i tělu!

 • Nejnovější články
 • Kategorie
 • Potkejme se na Facebooku :)