Svobodná menstruace a menstruační mýty v Duši K

Příběh mého vystoupení v Duši K s tématem svobodné menstruace a menstruačních mýtů. Příběh o tom, jak tento nápad vznikl, jak se stane, že u vás v obýváku najednou sedí Jarda Dušek, jak jsem se na vystoupení chystala, i co vystoupení přineslo mně či širokému okolí. Příběh o síle zhmotňování, výzvách mateřství či moudrosti ženského těla a menstruace.

Na sklonku zimy 2022 jsem se v online kurzu Podnikání z pláže dívala na video, ve kterém jedna absolventka líčila, jak stále obesílala různé subjekty, až ji pozvali do pořadu Sama doma. Zdůrazňovala, jak je důležité nesedět jen doma a čekat, že to přijde samo.

Po zhlédnutí videa ke mně zčista jasna přišla zpráva, že se mám přihlásit do Duše K s tématem svobodné menstruace. Bylo to v době mé menstruační fáze, kdy je žena nejvíce ve spojení se svým podvědomím a intuicí, a kdy ženám chodí nové nápady, vize a vhledy – do jejich životů i do životů jejich osobního i pracovního okolí. Vědomou prací se svým ženským cyklem se může žena naučit tuto schopnost krásně využívat.

Trochu mne to zaskočilo, Duši K jsem nikdy neviděla, ale jsem zvyklá svou intuici poslouchat, a tak jsem se této možnosti otevřela. Různými cestami jsem se pokoušela sehnat kontakt na Jardu Duška, ale bez úspěchu. Nechala jsem to tedy být a řekla si, že někdy během léta napíšu do Divadla Kampa, jestli by mu můj vzkaz předali.

Síla zhmotňování

Na začátku května jsem vstoupila do kurzu Dany-Sofie Šlancarové Jak si zhmotnit svůj vysněný život. A po třech dnech v kurzu mi přišla na Messenger zpráva: „Ahoj Katko, sehnala jsi ten kontakt na Jardu? Já bych ti ho mohla případně poskytnout.“

Nalila jsem si sklenici vína, nadechla se, vydechla a napsala e-mail: „Dobrý den Jardo, ráda bych vystoupila v Duši K s tématem svobodné menstruace“. A za chvíli přišla odpověď: „Téma je super, pojďme se k tomu potkat, zde je moje číslo.“ Zavolám ve chvíli, kdy je na cestě do města nedaleko od nás. Chvíli spekulujeme, kde se tedy potkat, a pak mne napadne: „A nechcete se stavit cestou tam u nás na oběd?“

Jarda to probere s kolegy a po chvilce mi to potvrdí. Je večer a zítra na oběd tu mám Duška. Bože, co budu vařit? Sakra, vždyť nemám uklizeno! Nechávám tyto prvotní pocity projít skrze tělo, nádech výdech, a s dalším výdechem je pouštím z těla ven. Udělám špenátovou quiche. Upeču bábovku. A uklidím jen koupelnu.

Setkání proběhne úplně v klidu. Jako bych si povídala se starými známými. Na konci návštěvy si řekneme, že někdy na podzim tu krvavou Duši K zrealizujeme. A čas plyne dál.

Koncem srpna Jardovi napíšu, jaký scénář navrhuji pro naše povídání, a zda zkusíme nahodit nějaký konkrétní termín. Uběhne den, dva, tři, týden, odpověď nepřichází. Po dvou týdnech jedeme s manželem na celý den na řeku na paddleboard. A opět zcela intuitivně a na počátku své menstruační fáze se začnu na své ještě nenaplánované vystoupení ladit. Celý den si jen tak pluji po řece a naciťuji si, co bych tam chtěla říct, co bych chtěla divákům sdělit.

Když doplujeme do cíle, mrknu na mobil a mám tam odpověď: „Co takhle 9. října?“ Úplněk, značka ideál. Kouknu do kalendáře, v jaké fázi svého cyklu bych měla být. Den 3, tedy 3. den menstruace. Taky ideál.

Připravuji se na vystoupení v Duši K

Další měsíc se na své vystoupení intenzivně chystám: čtu všemožné knihy, procházím si online kurzy, radím se se svými kolegyněmi cyklickými lektorkami, ptám se svých klientů i fanoušků, co by je ohledně menstruace zajímalo, co by potřebovali vědět. A taky si v duchu povídám s Jardou o menstruaci: když běhám podél řeky, když jedeme s manželem na kole, když chodíme celá rodina po horách.

Týden před vystoupením si vezmu volno z práce a už se jen ladím na nedělní představení: každý den si zacvičím hormonální jógu. Jdu se projít kolem řeky. Dýchám. Medituji. To vše s jedním záměrem: naladit se na své tělo a na to, co má během představení zaznít. Přeji si, abych předala to, co lidé potřebují slyšet. Abych ukázala, že menstruace a ženská proměnlivost jsou darem. Abych zůstala sama sebou a předala něco ze své esence.

A odvážím se ještě k jednomu kroku: ztvárnit na jevišti tancem čtyři hlavní proměny ženy v rámci menstruačního cyklu. Na svých živých kurzech, ať už pro ženy, mámy a dcery, nebo dívky ve školách, vždy ráda pracuji s prožitkem a každou fázi ženského cyklu si přibližujeme pomocí hudby, pohybu, vůně, barev atd.

Volám Jardovi, zda by mohl můj tanec někdo doprovodit živou hudbou. Napadne nás nějaká bubenice, ale pak přichází Jarda s návrhem, že by tam zahrál jeho kamarád handpanista Jirka Káš. Pecka! Stát se dvěma muži na jevišti a mluvit i tančit o menstruaci. Mám pocit, že i kdybych tam neřekla ani slovo, už tohle bude pro spoustu lidí velmi léčivé a inspirativní.

Týden před představením skoro nespím. Jsou chvíle, kdy si nadávám, co jsem to na sebe ušila. Jsou chvíle, kdy být na jevišti s Jardou Duškem a povídat si o menstruaci mi přijde jako ta nejpřirozenější věc na světě.

Menstruační mýty a svobodná menstruace v Duši K. Vyprodáno 🙂

Přijde den D a s ním i má opožděná menstruace. Chápu, že tentokrát si chtěla počkat. Spolu s menstruační krví se odplaví i veškerá moje nervozita. Přijedu do Prahy o čtyři hodiny dřív a jen se tak toulám po Petříně, sedím na Kampě a pozoruji, jak plyne řeka. Cítím oporu všech lidí, které jsem o ni požádala. Věřím, že mě podrží Jarda. A věřím moudrosti svého těla a menstruace.

Představení si ohromně užiju. Diváci v sále jsou skvělí. Vychutnám si těch pár minut tance a moc mne baví závěrečná diskuze s diváky. Nevrhám se bezhlavě do odpovědí, jako bych to dělala v dynamické fázi svého cyklu, ale využívám moudrosti své menstruační fáze a odpovědi stahuji shora a nechávám je projít skrze své tělo.

Šla jsem tam s tím, že když nebudu něco vědět, přiznám veřejně, že to nevím. Že když budu chtít brečet, budu tam veřejně brečet. A povedlo se. Nemohla jsem si vzpomenout na rok svého narození 🙂 Menstruační fáze přináší mnoho darů a zesílených schopností. Soustředění a bystrá paměť k nim nepatří.

Záznam představení můžete shlédnout zde:

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Výzvy mateřství

Když čekám po vystoupení na nádraží na vlak domů, volá mi manžel. Bláhově si říkám, že mi chce pogratulovat, jak se mi vystoupení povedlo. Ale dozvídám se, že půlhodiny před začátkem představení si syn zlomil ruku. Nějak blbě, takže ho čeká operace. Když jedu o půlnoci vlakem domů, moje dítě leží na operačním sále.

Znám tohle téma velmi dobře. Stejně jako spousta dalších maminek. Typický příklad: žena se rozhodne, že konečně udělá něco pro sebe: půjde si večer zacvičit, objedná se na masáž, domluví si s kamarádkou wellness víkend. A chvíli před odchodem z domu bác, dětem vyletí horečka. Odjet nebo neodjet?

Zažila jsem to mockrát i ve vztahu k práci: vždy, když jsem měla učit živý kurz nebo odjet na služební cestu, alespoň jedno dítě onemocnělo. Zkouška, kterou si v nějaké podobě projde každá maminka. Zkouška toho, jak moc to s tím časem pro sebe nebo prací myslíme vážně. Jak jsme schopné stát si samy za sebou. A tak, ač to bylo pro mne obrovsky těžké, jsem přijala fakt, že jsem tam v tu chvíli pro své dítě fyzicky nebyla.

Nebyla jsem tam, protože jsem se snažila předat světu něco, čemu celým svým srdcem věřím. A byli tam místo mě jiní. Můj muž, který trpělivě objížděl se všemi čtyřmi dětmi nemocnice v Ústeckém kraji. Moje maminka, které jsem to hned zavolala a která synovi posílala léčivou energii, protože já jsem toho nebyla v tu chvíli schopná. Všechnu svou energii jsem vložila do představení.

Svou mateřskou roli naplním později. Za šest týdnů je syn opět na operaci a tentokrát jsem celou dobu s ním. Doprovodím ho až na sál a během operace se modlím a posílám mu láskyplnou energii.

Příručka pohodové menstruace

Kromě těchto zkoušek přineslo mé vystoupení řadu dalších věcí: nové nápady, nové nabídky spolupráce, nové cesty. A jednou z těch cest, která se mi po představení otevřela, bylo sdílet téma menstruace a ženského cyklu i s muži. Najednou jsem viděla, s jakým upřímným zájmem se o tato zdánlivě ryze ženská témata zajímá i mnoho mužů. Jak tomu chtějí porozumět.

A tak jsem se rozhodla propojit svou intenzivní přípravu na vystoupení v Duši K, všechny dotazy a reakce, které toto vystoupení vyvolalo, i toto pro mě nové publikum, a sepsala jsem Příručku pohodové menstruace: všechno, co jste kdy chtěli vědět o menstruaci, ale báli jste se zeptat. Následně jsem celou příručku i namluvila a dávám ji ve formě audioknihy jako dárek k příručce elektronické.

Příručku jsem tvořila s cílem pomoci ženám a dívkám poznat, přijmout a zamilovat si své ženské tělo a menstruaci. Ukázat ženám, že si může žena menstruaci užívat a jak ji v životě využívat. Příručku jsem tvořila i pro všechny muže, kteří chtějí rozumět ženám ve svém životě, a tomu, co se děje v ženském těle i duši během menstruace. Je mou vírou, že to pomůže zlepšit jejich vzájemné vztahy a otevřít jejich srdce.

Představení vyvolalo u diváků řadu emocí a reakcí, z celého spektra: od těch absolutně nadšených a podporujících až po ty nenávistné. Muži mi říkali, jak po zhlédnutí vystoupení lépe porozuměli svým ženám. Ženy psaly, jak lépe porozuměly samy sobě a svému tělu.

Objevily se i negativní reakce, někdy až takové útočné. Ale rozumím i jim. Téma menstruace je velmi citlivé a hluboké a často v nás otevírá bolesti a oblasti, které jsme před sebou dlouho schovávali. Já se snažím ženy velmi citlivě a s respektem těmito tématy provázet a poléčit všechna zranění, která se s tématem menstruace a ženství pojí.

Z celého srdce děkuji Jardovi a Divadlu Kampa za odvahu vpustit toto téma na jeviště. Jirkovi Kášovi za božský hudební doprovod celého večera. Svému muži, který s lehkostí zvládá libovolný počet dětí. Všem, kteří mi během večera posílali podporu a drželi prostor. A své menstruaci a ženskému tělu za moudrost, se kterou mi vždy ukážou ten správný směr.

A co že jsem si to na začátku tohoto příběhu zhmotňovala? Nebylo to přání získat kontakt na Jardu Duška. Byla to touha živit se tím, co mne dělá šťastnou a naplňuje mne. Mou vášní. A skrze ni pomáhat světu.

S láskou a pokorou, Katka

Katka Marešová
Jsem certifikovaná lektorka projektu Cyklická žena®, nadšená tanečnice a šťastná máma čtyř dětí. Pomáhám ženám i dívkám naučit se rozumět svému tělu a jeho proměnlivým potřebám, zamilovat si svou menstruaci, a využívat darů a schopností, které ženě přináší její cyklická podstata. Pořádám cyklické kurzy pro dospělé 4 tváře ženy i prožitkové semináře pro děti a dospívající Rozkvétající žena: Hravě a zdravě o menstruaci a ženské proměnlivosti. Jsem autorkou praktického e-booku Cyklická máma: nauč se respektovat své proměnlivé potřeby a využívat své zesílené schopnosti. Více o mně se dočtete zde>>. Kontaktovat mne můžete na katka@katkamaresova.cz. Můžeme se také potkávat v uzavřené FB skupině Cyklická máma
  • Chceš se cítit ve svém těle skvěle po celý měsíc?
  • Chceš mít doma pohodu po celý měsíc?

Pak právě pro tebe jsem napsala:

12 tipů, jak být doma v pohodě po celý měsíc