Požehnání, ne prokletí aneb zamilujte si svou menstruaci

V dnešním příběhu bych vám ráda ukázala, že menstruace nemusí být jen tím otravným obdobím, které se musí jednou za měsíc přežít, ale že si ji můžeme užívat i ji využívat. Že nám nemusí přinášet jen bolesti a únavu, ale i nové schopnosti a sílu. Že se z „krámů“ můžou stát poklady. Povím vám, jak jsem si postupně svou menstruaci zamilovala já a proč se na ni celý měsíc těším. Také vám dám tři jednoduché tipy, jak se i z vaší menstruace může stát požehnání namísto prokletí.

Jako u mnoha žen bylo i moje počáteční setkání s menstruací plné bolesti, zahanbení a odmítání. Mou první reakcí, když mi o menstruaci řekla babička, bylo: Tohle teda fakt nechci! Dále si vybavuji strach, když jsem jednoho rána viděla mámu v zakrvácené košili: Máma umírá! Neustálé kontrolování, zda „to“ není vidět – vložky pod kalhotami, nebo nedej bože krvavé skvrny na zadku. Jak se svíjím do klubíčka v bolestech a láduju se prášky. Jak se ve 14 u moře snažím do sebe poprvé narvat tampón, abych se mohla koupat.

Tehdy mne vůbec nenapadlo, že se z menstruace jednou stane moje nejoblíbenější část měsíce:

  • Kdy se život kolem mne zastaví a zrychlené tempo dnešního světa se rozplyne.
  • Kdy se mi daří povznést se nad každodenní shon a starosti spojené s péčí o domácnost a čtyři malé děti.
  • Kdy se ponořím pod povrch a vnímám hloubku okolního světa i své duše.
  • Kdy se celé moje tělo i duše očišťují od všeho nepotřebného, a já se po pár dnech cítím jako znovuzrozená – lehká, svěží a plná nové energie a nadšení.
  • Kdy se cítím propojená s jednotou a přicházejí ke mně všemožné vize a odpovědi na otázky, které hledám.
  • Kdy si můžu ujasnit, jakým směrem chci kráčet a jaké stopy za sebou zanechat.
  • Kdy pociťuju ohromnou vnitřní sílu.

Jakým kouzlem jsem se dostala do tohoto stavu? Pomohly mi k tomu tři zcela jednoduché, obyčejné věci. Věci, které do svého života můžete zařadit i vy hned dnes a postupně tak změnit vaše vnímání menstruace, a začít si užívat darů, které nám toto období přináší.

1. Klid

To, co považuji za zcela zásadní pro hladký průběh menstruace. To, co je tím nejpřirozenějším a nejjednodušším krokem. To, co většině z nás bude dělat největší problém: KLID. „To si přece nemůžu dovolit!“, „Na to já nemám čas!“, „Nevydržím nic nedělat“, „Já potřebuju pořád něco dělat!“ Mnoho z nás žije pod neustálým tlakem, co všechno ještě musíme udělat. Tlakem naší rodiny, práce, okolí. Tlakem, který na sebe ve finále vytváříme my samy…

Děti mne naučily mnoho věcí a jednou z nich je, že všechno je možné. A také, že MUSÍME dělat opravdu velmi málo věcí. Takže pokud budete chtít mít v době menstruace víc klidu a času pro sebe, můžete ho mít. Je pro to potřeba udělat ale jednu zásadní věc: dovolit si to.

Dovolit sama sobě na dva dny, na půl den, na hodinu nebo jen na 10 minut vypnout. Nechat stranou všechny své povinnosti i starosti a věnovat se chvíli jen sama sobě. A možná vás příjemně překvapí, že když to dovolíte sama sobě, dovolí vám to i vaše okolí. Můj 5letý syn mi např. jednou při menstruaci povídal: „Mami, jdi si lehnout, já ten oběd udělám!“ 🙂

Jak to provést prakticky?

Věřím, že není potřeba odejít hned na celou dobu do „červeného stanu“. Začněte pár minutami, které během menstruace věnujete několikrát během dne samy sobě. Zvolněte tempo. Seškrtejte diář na to úplně nejnutnější. V práci si domluvte jeden den home office. Děti pošlete k babičce nebo si domluvte hlídání. Večer zůstaňte doma. Běžte do postele hned po Večerníčku.

Když jsem si začala před dvěma lety domlouvat jednou měsíčně na tři hodiny hlídání, první tři návštěvy jsem si naplánovala na začátek menstruace a celou tu dobu strávila v posteli. Když cítím, že se moje menstruace blíží, dodělám v práci to nejnutnější, abych si mohla dát následně pár dní voraz. Stejně tak před začátkem menstruace udělám to nejnutnější i v domácnosti a to, co vyžaduje více sil, které vím, že mi budou brzy chybět.

Během prvních dnů menstruace pak dělám jen to, přes co opravdu nejede vlak, a i to dělám v mnohem volnějším tempu než běžně. Dětem vysvětlím, že teď potřebuju pár dní víc odpočívat. Manžela poprosím, ať připraví večeři nebo zaveze děti do školky.

Kromě fyzického odpočinku mi přijde nesmírně důležitý odpočinek psychický. Často totiž, když už si dopřejeme „klidu“ doma, máme pocit, že musíme alespoň vyžehlit, uklidit, zařídit xy věcí. Ale mně začnou všechny ty vize a nápady, o kterých jsem psala na začátku, chodit až ve chvíli, kdy vědomě vypnu i hlavu. To pak najednou opravdu VIDÍM to, co je v mém životě nejdůležitější, to, co chci dokázat, kam chci jít, jak to mám udělat.

Menstruační fázi používám ke zhodnocení a  přehodnocení všech věcí, ať už se jedná o závažná rozhodnutí nebo i zdánlivě úplné maličkosti. Někdy dopředu požádám, na jakou otázku chci během menstruace nalézt odpověď, někdy se zcela odevzdám tomu, co samo od sebe ke mně přijde.

Takže zkuste si během příští menstruace dopřát více času samy pro sebe, i kdyby to mělo být jen 5 minut navíc, kdy se budete věnovat jen samy sobě a pouhému BYTÍ. Zahoďte alespoň na těch 5 minut vše, o čem si myslíte, že musíte dělat, a nechte se unášet energií menstruační fáze, která nás přirozeně vede k tomu, abychom věci pouštěly a dostávaly se do hlubšího kontaktu samy se sebou, se svou podstatou.

2. Voda

Další věcí, která mi velmi pomáhá užívat si menstruace a o které panuje řada mýtů, je voda. „Já se teď nemůžu koupat!“. Stále před sebou vidím scénu z Modré laguny, jak stojí hlavní hrdinka nešťastně po pás ve vodě, protože právě začala menstruovat.

Dlouhou dobu jsem žila v přesvědčení, že voda je během menstruace naprosté tabu. Tedy samozřejmě kromě sprchy, kterou je potřeba zařazovat častěji. A stále jsem si lámala hlavu, proč se na menstruační potíže doporučuje teplá vana, když se během krvácení nemůžeme koupat. A pak jsem to jednoho dne zkusila.

Dopřála jsem si na začátku menstruace teplou vanu. A cítila jsem absolutní napojení na sebe sama i celý vesmír, vnímala svoje ženství, sílu a jakoby se zastavil čas. A měla jsem obrovskou chuť se v té vodě volně pohybovat, což se mi pak splnilo během léta.

Na dovolené jsem se poprvé v životě koupala během menstruace v moři zcela „naostro“: nahá, bez tamponu či kalíšku. Jen tak jemně jsem si v něm plavala, nebo spíš plynula, a úplně jsem cítila, že JSEM to moře. Poté se mi to párkrát poštěstilo během léta v řece nebo lomu, a pokaždé to provázely pocity absolutního splynutí s jednotou.

Takže dopřejte si během menstruace koupel. Ať už doma ve vaně nebo v přírodě, kde budete mít soukromí a nebudete mít strach z čistoty vody. Ale jak mi řekla moje velká cyklická učitelka Sofi: „Vše, do čeho vlezeš normálně, v tom se můžeš koupat i během menstruace“. Katy Juřenčáková to doplňuje vysvětlením, že během menstruace je hlavní energie vypuzovat všechno z těla ven, a proto jsme méně náchylné na infekce než během ovulace, kdy do sebe naopak všechno nasáváme.

Kromě pobytu ve vodě doporučuji i pít hodně čisté vody, která podporuje čistění organizmu, ke kterému během menstruace dochází.

3. Volná menstruace

Třetí věcí, která mi pomáhá užívat si menstruace, je volná menstruace, tedy menstruace bez používání jakýchkoli menstruačních pomůcek, kdy se žena naladí na své tělo a krev chodí odvádět podobně jako moč.

Bylo pro mne dalším velkým překvapením, když jsem zjistila, že krev ze mě neteče během menstruace neustále, jak jsem se dřív domnívala, ale v určitých intervalech, a že se můžu naučit poznat ten moment, kdy to má přijít, a odejít v takovou chvíli na toaletu.

Nebylo to vůbec hned, propracovávala jsem se k tomu postupně dva roky. Odměnou mi je pocit neuvěřitelné volnosti, radosti, vnitřní síly a napojení. Pokud máte chuť pocítit krásu volné menstruace, můžete se začíst do mého článku Objevte kouzlo volné menstruace, ve kterém vám dám návod, jak postupně v sedmi jednoduchých krocích odložit všechny menstruační pomůcky, a objevit zcela novou dimenzi svého ženství!

Samozřejmě ne všechno, co nám menstruace přináší, je v tu chvíli příjemné. Někdy je velmi bolestivé nechat ze svého těla i života pustit, co je třeba pustit. Někdy je velmi bolestivé setkat se s svým hlubším já, o kterém jsem psala.

Někdy během menstruace kolem sebe metám hromy blesky a stejně jako bohyně Kálí stínám všechny hlavy, co mi přijdou pod ruku. Někdy se zas dotknu svého nejhlubšího smutku, půl dne brečím a nejsem schopná přestat. A vlastně ani přestat nechci. Protože ty slzy mi zároveň přinášejí obrovskou úlevu. I to jsou dary menstruace.

Moc bych si přála, aby všechny ženy uvěřily, že menstruace je obrovský dar a že každá můžeme najít svou cestu, jak si toto posvátné období začít užívat. A nemusíme všechno zvládnout samy: někdy je na místě vyhledat odbornou pomoc, která nám pomůže zjistit, proč je naše menstruace tak silná/bolestivá/nepravidelná a ukáže nám způsob, jak se těchto problémů zbavit.

S láskou (nejen) k menstruaci, Katka

Katka Marešová
Jsem certifikovaná lektorka projektu Cyklická žena®, nadšená tanečnice a šťastná máma čtyř dětí. Pomáhám ženám i dívkám naučit se rozumět svému tělu a jeho proměnlivým potřebám, zamilovat si svou menstruaci, a využívat darů a schopností, které ženě přináší její cyklická podstata. Pořádám cyklické kurzy pro dospělé 4 tváře ženy i prožitkové semináře pro děti a dospívající Rozkvétající žena: Hravě a zdravě o menstruaci a ženské proměnlivosti. Jsem autorkou praktického e-booku Cyklická máma: nauč se respektovat své proměnlivé potřeby a využívat své zesílené schopnosti. Více o mně se dočtete zde>>. Kontaktovat mne můžete na [email protected]. Můžeme se také potkávat v uzavřené FB skupině Cyklická máma
  • Chceš se cítit ve svém těle skvěle po celý měsíc?
  • Chceš mít doma pohodu po celý měsíc?

Pak právě pro tebe jsem napsala:

12 tipů, jak být doma v pohodě po celý měsíc